Przemyślenia

Sztuka generatywna czyli generowanie obrazów do słów

Czym jest sztuka generatywna?

Sztukę generatywną definiuje się jako sztukę, która jest tworzona częściowo lub w całości przez autonomiczny system, taki jak algorytm komputerowy lub sztuczna inteligencja. Ta wyjątkowa forma sztuki ma swoje początki u pionierów takich jak Harold Cohen, który opracował program AARON, który samodzielnie tworzył oryginalne dzieła sztuki. Wraz z postępem technologii sztuka generatywna ewoluowała i obejmuje różne formy, takie jak sztuka nowych mediów, sztuka oprogramowania i sztuka sieci, często wykorzystujące techniki kreatywnego kodowania w celu uzyskania unikalnych funkcji programistycznych.

Znaczenie sztuki generatywnej w dzisiejszym świecie polega na jej zdolności do łączenia sztuki i nauki, działając jako punkt spotkania ludzkiej kreatywności i autonomii maszyn. Stało się popularnym nurtem we współczesnej sztuce nowych mediów, jeszcze bardziej poszerzając granice wypowiedzi artystycznej. To innowacyjne podejście do sztuki pozwala artystom na generowanie licznych wariacji swojej twórczości w oparciu o dostępne elementy, dopasowując swoje dzieła do stale zmieniającego się krajobrazu technologicznego. Sztuka generatywna nie tylko urzeka odbiorców, ale także zapewnia artystom nowe możliwości odkrywania i redefiniowania relacji między człowiekiem a maszyną.

Obrazy do słów

W swoim pisaniu często mam problem z dobraniem fotografii do danego wiersza. Nie ukrywajmy bowiem faktu, że sam tekst nie oddziałuje (a powinien) na czytelnika tak mocno, kiedy ten sam tekst pojawi się w otoczce obrazu czy fotografii.
Każdy przecież chciałby być czytanym i oglądanym (miłość własna), dlatego zamiast szukać obrazów do wiersza postanowiłam skorzystać z pomocy algorytmu i tworzyć własne obrazy do swoich wierszy. Początki nie były łatwe, ale efekty zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie.

Na pierwszy rzut poszły słowa jednego z wierszy:

„piasek
to tylko drobiny kwarcu
oswajane przez wiatr”

Algorytm stworzył taki obraz (było ich kilka do wyboru), ale ten wpadł szczególnie w oko.

Jak Wam się podoba?

Obrazek na początku tego wpisu i obrazek wyróżniający to również efekty mojego spotkania ze sztuką generatywną. Oczywiście nie zawsze będę z tej formy korzystać, ale od czasu do czasu jak najbardziej.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

2 Comments on “Sztuka generatywna czyli generowanie obrazów do słów

 1. Nie jest to złe, ale ja wolę sztukę tworzoną przez ludzi.
  I fakt, że bez obrazu rzadko znajduje się czytelnika wiersza, próbowałam.
  A w Babińcu zauważyłam, że często ocenia się urodę poetki, zamiast tekstu.
  Taki świat, taka kultura obrazkowa.
  Osobiście wolę ekfrazy. A przecież jak się nie idzie z postępem, to się zostaje w tyle.
  Moc serdecznych pozdrowień.

  1. Myślę sobie, że dobrze jest wiedzieć to czy tamto, spróbować, ale pozostać przy tym, co najbardziej nam leży w naszym estetycznym odbiorze. Ja chciałabym robić fajne zdjęcia(cały czas próbuję), by wykorzystywać tylko takie na stronie. Czy jesteśmy w odwrocie, kiedy trzymamy się swoich tradycyjnych sposobów przekazu? Nie, to tylko odbiorcy nie trafili jeszcze w te strony. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *