Przy porannej kawie

Przy porannej kawie – rola cytatów znanych osób w naszym życiu

Moc cytatów inspiruje i motywuje

Od wielu lat można zaobserwować wielość stron z cytatami. Cytaty o życiu, miłości, empatii, przemijaniu, śmierci. Liczba ich ciągle wzrasta i można się zatrzymać nad kwestią, na czym polega fenomen oddziaływania samych cytatów na nasze życie.
Cytaty znanych osób mają moc inspirowania i motywowania jednostek w różnych aspektach ich życia. Mogą zapewnić świeże spojrzenie na sytuację, zaoferować wskazówki i służyć jako źródło zachęty w trudnych czasach, chociaż nie zawsze jest to takie oczywiste. W coraz szybszy bieg po życie wkrada się obojętność na wszelki przekaz, nawet na przekaz mądrych cytatów. Zatrzymują nas na krótką chwilę, podobają się nam w tym momencie, stają się bliskie, lecz za dzień czy dwa zapominamy i pędzimy dalej. Można napisać, od zatrzymania do zatrzymania. Jednak dobrze, że tak się dzieje. To pozwala na ciągły rozwój, świadczy o tym, że ciągle jesteśmy otwarci na nowe, jak również na to co już przykuło naszą uwagę na tyle by powracać do myśli, które pozostawiły w nas ziarenko niepokoju, ale i pewności. Pewności, że nie straciliśmy wrażliwości, która pozwala nam dostrzec to co najważniejsze w naszym życiu.

Niektóre cytaty stały się szczególnie znane ze swojej zdolności do inspirowania i motywowania. Na przykład cytat Michaela Jordana: „W mojej karierze spudłowałem ponad 9000 strzałów. Przegrałem prawie 300 meczów. 26 razy zaufano mi, że oddam zwycięski strzał, ale nie trafiłem. Poniosłem porażkę i wciąż na nowo w moim życiu. I dlatego odnoszę sukces” stała się źródłem inspiracji dla sportowców i osób dążących do sukcesu. Innym przykładem jest cytat Mahatmy Gandhiego „Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie”, który stał się mantrą dla tych, którzy chcą wywrzeć pozytywny wpływ na swoje społeczności, mniejsze czy większe. Te cytaty pokazują, jaką wielką, budującą siłę stanowią słowa.

Na czym więc polega ta moc oddziaływania? Polega na ich zdolności do wykorzystania naszych emocji i przekonań. Mogą wywoływać silne uczucia, takie jak nadzieja, determinacja i empatia, które mogą motywować osoby do podjęcia działań i wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim życiu i wokół siebie. Dla mnie osobiście cytaty służą dla przypomnienia moich wartości i przekonań, zapewniają wskazówki i wsparcie w trudnych chwilach, które czasami zdarzają się, jak to w życiu.
Zapewniają mi świeże spojrzenie na różne sposoby myślenia i widzenia świata, cytaty poszerzają moje horyzonty i podważają uprzedzenia, więc pozwalają na ciągły rozwój.

Wpływ moich ulubionych cytatów

Istnieje niezliczona ilość przykładów cytatów, które zachęcają do rozwoju osobistego i wzrostu. Mnie ostatnio zatrzymał cytat Stephena Coveya „Nie jestem produktem moich okoliczności. Jestem produktem moich decyzji”.Jeszcze dobitniej utwierdził mnie w przekonaniu, jak ważne jest wziąć odpowiedzialność za własne życie i wybory. Wiedziałam to od dawna, ale teraz jeszcze bardziej przyglądam się cytatom i wnikam głęboko w ich treść, by przesłanie w nich zawarte nie umknęło jak jednodniowy motyl.

Na koniec cytat, do którego bardzo często wracam

Jeden dzień na raz – to wystarczy. Nie oglądaj się za siebie i nie martw się przeszłością, ponieważ jej już nie ma. I nie niepokój się o przyszłość, bo ta jeszcze nie nadeszła. Żyj teraźniejszością i rób to tak pięknie, by była warta wspominania.

Ida Scott Taylor
Visited 4 times, 1 visit(s) today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *