Przy porannej kawie

Przy porannej kawie – porównanie poezji klasycznej i slamu poetyckiego

Spokój i dynamika

Poezja klasyczna i slam poetycki znacznie różnią się pod względem stylu i wykonawstwa. Poezję klasyczną charakteryzuje bogate dziedzictwo literackie i walory estetyczne. Ta forma poezji często wykorzystuje zawiłe metafory i starannie spreparowany język, aby przekazać głębokie emocje i głębokie spostrzeżenia. Z drugiej strony slam poetycki to nowoczesna i dynamiczna forma poezji słowa mówionego, na którą wpływ ma wolny wiersz i muzyka. Jest znany ze swojego demokratycznego charakteru, ponieważ pozwala każdemu uczestniczyć i wyrażać swoje myśli i uczucia poprzez występy. Wydarzenia slamu poetyckiego często charakteryzują się żywym zaangażowaniem publiczności i atmosferą rywalizacji, a uczestnicy walczą o najwyższe oceny od sędziów.

Różnice językowe

Treść i tematyka poezji klasycznej i slamu poetyckiego również wykazują zauważalne różnice. Poezja klasyczna skupia się na tematach uniwersalnych, takich jak miłość, duchowość i natura ludzka, często posługując się symboliką, alegorią i tradycyjnym obrazowaniem. Natomiast slam poetycki jest bardziej współczesny w swojej tematyce, poruszający aktualne problemy społeczne i polityczne, osobiste doświadczenia i surowe emocje. Język używany w slamie poetyckim jest często bardziej bezpośredni, potoczny i dosadny, co odzwierciedla bezpośredniość i pilność poruszanych problemów. Oto kilka przykładów tematów dominujących w slamie poetyckim:

 • – Zdrowie psychiczne i samoopieka
 • – Płeć i seksualność
 • – Rasizm i niesprawiedliwość społeczna
 • – W zakresie ochrony środowiska
 • – Osobiste historie walki i triumfu

Wkład w krajobrazie literatury

Wpływ i znaczenie zarówno poezji klasycznej, jak i slamu poetyckiego są widoczne w ich wkładzie w świat literatury i krajobraz kulturowy. Poezja klasyczna wywarła ogromny wpływ na rozwój tradycji literackich, kształtując sposób, w jaki rozumiemy i interpretujemy język i formę poetycką. Jej ponadczasowe tematy i mistrzowskie użycie języka w dalszym ciągu inspirują i przemawiają do czytelników. Tymczasem slam poetycki stał się potężną platformą wyrażania siebie i komentarzy społecznych, zapewniając przestrzeń dla różnorodnych głosów, które można usłyszeć i celebrować. Chociaż niektórzy krytycy mogą uznać slam poetycki za „brzydszego brata poezji” (ciekawe określenie), niewątpliwie przykuł on uwagę i wyobraźnię współczesnego odbiorcy, dominując wydarzenia poetyckie i tworząc tętniącą życiem społeczność poetów i entuzjastów. Co więcej, połączenie performansu i słowa mówionego w slamie poetyckim ożywiło zainteresowanie poezją jako żywą i dynamiczną formą sztuki.

Moja klasyczna ścieżka

Osobiście nie miałam jeszcze okazji by zobaczyć na żywo tę formę poetyczną i nie tylko poetyczną. Znam ją tylko z opowiadań mojego kolegi po piórze z grupy poetyckiej. Zawsze jest bardzo podekscytowany, kiedy nawet o tym mówi.
Ta platforma słowa, muzyki, tańca ma jednak charakter pojedynku na treść i przekaz, co mi osobiście już nie za bardzo odpowiada. Wszelkie konkursy wzbudzały i wzbudzają nadal mieszane uczucia (dlatego bardzo, bardzo rzadko piszę wiersz na konkurs).
Sam fenomen slamu nie jest zły, to dobrze, że występujące osoby (przeważnie młode) zatrzymują się nad słowem, tworzą je, wyrażają emocje. Świadczy to również o tym, że i poezja się zmienia, powstają gatunki bardzo odchodzące od klasyki. Czy to źle? Nie wiem. Wiem, że każde pokolenie ma swój styl, swoje wrażenia i specyficzny, niepowtarzalny charakter wypowiedzi tworząc własne przestrzenie sztuki.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

5 Comments on “Przy porannej kawie – porównanie poezji klasycznej i slamu poetyckiego

 1. A ja lubię jedno i drugie. Bardzo. Co do konkursów, to pierwszy wygrałam w liceum jeszcze, jaka biblioteka w Warszawie go organizowała, wiersze pisałam na maszynie mamy. No i trauma – nie pisałam parę lat. Kilka lat temu kolega wysłał mój wiersz, wygrałam, antologia pokonkursowała dostała tytuł z mojego wiersza. I znowu się w sobie skurczyłam, zamknęłam i przestałam pisać. Nigdy też w Babińcu nie opublikowałam własnego tekstu, robią to współredaktorki.
  Dlatego NIC nigdzie nie wysyłam i wciąż się waham czy wydać tomik, bo są propozycje. Zobaczymy, jak to będzie. Dobrego czasu, uściski!

  1. Dziękuję. Wszystko jest w porządku – komentarz jest 🙂
   No cóż konkursy to dziwne jak dla mnie wytwory, ale są i bedą. Ja czasami piszę wiersz niby na konkurs, ale potem i tak go nie wysyłam. Za to chętnie biorę udział w antologiach charytatywnych. Potrzeb jest tak wiele, że chociaż tak mogę pomóc. Serdecznie pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *