Haiku

Fenomen poezji haiku

drzewa i jezioro

natsu no yo ya
kuzurete akeshi
hiyashi mono

To letnia noc?
pękła zasłona – świta
wszystko jest chłodne

Bashō (1644-1694)

Geneza i charakterystyka poezji haiku

Poezję haiku poznałam kilka lat temu, dowiedziałam się o tej formie przekazu na jednym z blogów. Poczytałam haiku wielu autorów, przechodząc z bloga na kolejny blog. Zachwyciłam się tym gatunkiem, jego prostotą a wielkimi możliwościami uchwycenia chwili w zaledwie trzech wersach lub pięciu, jeżeli chodzi o tankę.
Na dokładniejsze przyjrzenie się o co w tym chodzi zapraszam do poczytania do Papierowego Żurawia – Tutaj:

Geneza haiku

Poezja haiku wywodzi się z Japonii i ma bogatą historię sięgającą XVII wieku. Po raz pierwszy został opracowany przez poetę Matsuo Bashō, uważanego za mistrza poezji haiku. Poezja haiku była początkowo inspirowana japońską tradycją wierszy powiązanych, znanych jako renga, w której grupa poetów na zmianę komponowała zwrotki. Jednak poezja haiku przekształciła się w samodzielną formę, charakteryzującą się zwięzłością i skupieniem na uchwyceniu chwil natury lub ludzkiego doświadczenia.

Struktura i forma

Poezja Haiku ma unikalną strukturę i formę, składającą się z trzech linijek o liczbie sylab 5-7-5. Struktura ta jest często porównywana do tradycyjnego japońskiego stylu malarstwa sumi-e, który również podkreśla prostotę i minimalizm. Forma poezji haiku jest celowo restrykcyjna, zmuszając poetę do przekazania swojego przesłania w zwięzły i efektowny sposób. Użycie słowa sezonowego, znanego jako kigo, jest również powszechne w poezji haiku, podkreślając związek między naturą a ludzkim doświadczeniem. Ta forma i struktura poezji haiku uczyniła ją popularną formą poezji na całym świecie, adoptują ją poeci z różnych kultur i środowisk.

Uchwycić chwilę

Poezja haiku często koncentruje się na uchwyceniu chwil natury lub ludzkich doświadczeń, ze szczególnym naciskiem na przemijalność życia. Typowe motywy poezji haiku obejmują:

  • Zmiana pór roku
  • Piękno natury
  • Upływ czasu
  • Nietrwałość życia
  • Ludzkie emocje i doświadczenia

Poeci haiku często używają żywego i zmysłowego języka, aby wywołać w swojej poezji nastrój lub atmosferę. Poprzez wykorzystanie tych tematów i motywów poezja haiku ma na celu uchwycenie chwili przejrzystości lub wglądu, oferując wgląd w piękno i kruchość życia. Unikalna forma i struktura poezji haiku w połączeniu z jej skupieniem się na naturze i ludzkich doświadczeniach uczyniły ją ukochaną i trwałą formą poezji na całym świecie.

Wpływ Bashō na poezję haiku

Matsuo Bashō, jeden z najwybitniejszych japońskich poetów okresu Edo, jest powszechnie uważany za ojca haiku. Urodzony w 1644 roku w Ueno w Japonii, wiódł życie naznaczone głębokim uznaniem dla natury i głębokim zrozumieniem ludzkich doświadczeń. Jego poetycka podróż rozpoczęła się od skomponowania hokku, wersetu otwierającego wspólny wiersz o połączonych wersetach zatytułowany renga. Hokku Bashō charakteryzowało się prostotą, elegancją i sugestywnymi obrazami, przygotowując grunt pod rozwój haiku jako odrębnej formy poetyckiej. Życie i twórczość Bashō nadal inspirują poetów haiku na całym świecie, umacniając jego dziedzictwo jako mistrza gatunku.

Jego dzieła zostały przetłumaczone na wiele języków i nadal inspirują poetów na całym świecie. Jego nacisk na znaczenie natury, chwili obecnej i nietrwałości wszystkich rzeczy pozostaje kamieniem węgielnym filozofii i praktyki haiku. Ponadto nacisk Bashō na znaczenie prostoty i elegancji w kompozycjach haiku zainspirował niezliczonych poetów do dążenia do przejrzystości i zwięzłości we własnej twórczości.

Moje próby haiku


szpaler jaśminów
zapachem przypomina
rodzinne gniazdo


mgła nad jeziorem
odkrywa jesienne piękno
tajemniczy spokój


kolorowy liść
tańczy w kroplach deszczu
jesienny balet

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *