Info - Wydarzenia

Dzień Nauczyciela – wspomnienia i życzenia

Kiedy obchodzimy Dzień Nauczyciela, naturalną rzeczą jest, że zastanawiamy się nad nauczycielami, którzy mieli znaczący wpływ na nasze dzieciństwo i edukację. Wielu z nas miło wspomina nauczycieli, którzy robili wszystko, co w ich mocy, inspirując nas do nauki i rozwoju. Ci niezapomniani nauczyciele mogli zaszczepić w nas miłość do nauki na całe życie, zachęcić nas do realizowania naszych pasji lub po prostu zapewnić słuchaczom możliwość słuchania i wspierającą obecność. W tym dniu czcimy i doceniamy wszystkich nauczycieli, którzy wnieśli pozytywny wkład w nasze życie.

W szkołach w całym kraju Dzień Nauczyciela obchodzony jest podczas specjalnych wydarzeń i zajęć. Uczniowie mogą organizować występy, przygotowywać prezenty lub kartki lub po prostu wyrazić swoje uznanie dla swoich nauczycieli. Obchody te są okazją do podkreślenia ważnej roli, jaką odgrywają nauczyciele w kształtowaniu przyszłości oraz wyrażenia wdzięczności za ich ciężką pracę i poświęcenie. Dla wielu pedagogów te uroczystości przypominają, dlaczego w ogóle zdecydowali się zostać nauczycielami, i mogą być źródłem motywacji i inspiracji.

Z uśmiechem wspominam ten czas, kiedy chodziłam do szkoły. Nie zawsze byłam dobrą uczennicą, ale wielu nauczycieli przyczyniło się do tego kim teraz jestem. Za to im dziękuję.
Szczególnie jedna osoba, moja wychowawczyni z liceum wywarła ogromny wpływ na moje życie. Dla niej napisałam jakiś czas temu wiersz:

mówiłaś żeby nie zapominać o gwiazdach

nie wyliczaj wszystkich na palcach
wybierz jedną i sprawdzaj wieczorem
jak mocno świeci dla ciebie

gdziekolwiek stawiałam kroki
w jakich domach i miastach
lat i marzeń do spełnienia
nie traciłam z oczu

drogi tak często pod kątem
stu osiemdziesięciu stopni
wzbudzały gniew na powrót
do punktu wyjścia
stracony czas czy taki był

teraz po latach już wiem
wiedziałaś dobrze co mówiłaś
patrząc mi przenikliwie w oczy

nie licz nazywaj po nowemu
to co dobrze znasz
dodaj koloru i zapachu
niech pachnie pomarańczami
jaśminem i kardamonem

w oswojonym czasie w zegarach
Chagall coś o tym dobrze wie
łączę niebieski i biały
czarny też lubię w małych kropkach
w nieskończonej liczbie
jak noc najciemniejsza

srebrnym pyłem sieję w wersach
coś się rodzi na nowo w pamięci
staję na palcach by dotknąć gwiazd
tych które jeszcze są do odkrycia
w kolejnym darowanym oddechu

Drodzy Nauczyciele – niech wasza pasja i zaangażowanie w religijne owoce i motywuje do działania. Aby zawsze mieć siłę i determinację, aby przekazać swoje informacje i doświadczenie w sposobie, który zainspiruje i pobudzi do myślenia.

Visited 2 times, 1 visit(s) today

2 Comments on “Dzień Nauczyciela – wspomnienia i życzenia

  1. Mam ze szkoły różne wspomnienia, bo takie liceum to była dla mnie bezbrzeżna nuda, niestety. Ale w SP miałam wspaniałą polonistkę, która czytałam nam dużo poezji i zachęcała mnie do pisania pamiętnika i wierszy. Dobry nauczyciel to wielki skarb.

    Pozdrawiam!

    1. Hmm, to ciekawe, ja niestety nie wspominam mile moich polonistek (przynajmniej nie wpłynęły na mnie tak mocno). Wychowawczyni, dla której skreśliłam tych kilka wersów – to matematyczka (to nie oznacza, że byłam w tej dziedzinie bardzo dobra), była jednak wspaniałym człowiekiem i umiała słuchać i wspierać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *