Info - Słówko o Poetach - Słowo o poezji

Czym charakteryzuje się poetyka tegorocznego noblisty Jona Fosse

Jon Fosse

Jon Fosse. Źródło: Wikimedia Commons

Kim jest Jon Fosse – Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury na rok 2023?

Jon Fosse (ur. 29 września 1959 w Haugesund) – norweski pisarz i dramaturg, uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy norweskich[1]. Pisze w języku nynorsk. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (2023)[2].

Dorastał w Strandebarm w regionie Hordaland. Zadebiutował w 1983 powieścią Raudt, svart (Czerwone, czarne). Jego pierwsza sztuka teatralna Og aldri skal vi skiljast (I nigdy się nie rozłączymy) wystawiona została w 1994.

Jest autorem powieści, poezji, książek dla dzieci, esejów i sztuk teatralnych. Jego twórczość zalicza się do norweskiego postmodernizmu. Książki Fossego przetłumaczono na ponad 40 języków, w tym polski, a dramaty wystawiono na ponad 120 scenach świata. O jego znaczeniu niemiecki tygodnik „Die Woche” napisał: Na początku był Henryk Ibsen, następnie nie było nic, a teraz mamy Jona Fossego. (żródło z Wikipedii)

Poetyka Jona Fosse

Poetyka noblisty Jona Fosse jest niezwykle charakterystyczna i wyjątkowa. Wartość poezji Jona tkwi w jego umiejętności przekazywania głębokich emocji i refleksji przy użyciu prostych, zwyczajnych słów. To właśnie w zwyczajności codziennych sytuacji i zwykłych ludzi Jon odnajduje niesamowitą siłę ekspresji.

Jednym z najważniejszych środków poetyckich, których używa Jon Fosse, jest minimalizm słowa. Zamiast sięgać po skomplikowane zdania czy bogate metafory, Fosse potrafi wyrazić wiele za pomocą jednego prostego słowa. Jego język jest oszczędny, ale pełen znaczenia – każde słowo ma swoje miejsce i przynosi głęboką treść.

Jeden wiersz Jona Fosse

Kamień do kamienia I

wokół było miękko
ale nie tylko
może trochę twardo
trudno odróżnić od miękko
może to siła woli
trudno odróżnić od posłuszeństwa

i piasek
wszędzie piasek
jedyne co widać to piasek
aż w końcu na kamieniu
wzrok odpoczął

tłumaczenie Alicja Rosé (Wiersz pochodzi ze strony: Poezja.net)

Samotność to kolejny temat często poruszany przez Jona Fosse w swojej poezji. Przez delikatne opisy samotnych postaci czy ich wewnętrzne monologi, autor eksploruje tę uniwersalną ludzką emocję i ukazuje jej różne odcienie. Samotność staje się dla niego źródłem inspiracji do tworzenia pięknych tekstów pełnych melancholii i introspekcji.

Tematyka Jon Fosse może czasem wydawać się smutna czy ponura, to jego poezja emanuje pewną tajemniczą siłą i głębią. Przez swoje minimalistyczne podejście, Fosse potrafi dotrzeć do sedna ludzkiego doświadczenia i wzbudzać silne emocje u czytelników.

Jon Fosse jest niezwykle wartościowym poetą, który poprzez swoje unikalne podejście do poezji potrafi poruszyć najbardziej ukryte zakamarki naszej duszy. Jego sztuka polega na tworzeniu piękna z prostoty, a jego słowa zostają w naszych sercach na zawsze.

Tak naprawdę dopiero teraz szczególnie przyglądam się wersom Jona Fosse, ale nie tylko. Warto również sięgnąć po jego prozatorskie utwory. Czas na poznanie sztuki pisania poezji i prozy tegorocznego laureata Nagrody Nobla.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *